Подія відбулася
Мільйони зникли з бюджету столиці. У результаті масштабної антикорупційної операції «Чисте місто», детективи НАБУ та прокурори САП викрили та припинили діяльність організованої злочинної групи, яка роками контролювала розподіл землі у Київській міській раді та КМДА. У центрі корупційної піраміди — медійно відомий ексдепутат Київради, який через зв’язки у владі впливав на рішення столичної влади.
Згідно з матеріалами слідства, змова охоплювала депутатів Київради, топпосадовців КМДА, керівників комунальних підприємств та інших осіб.
Схема полягала в незаконному заволодінні перспективними земельними ділянками в центрі Києва. Організатори реєстрували фіктивне право власності на неіснуючі споруди через підставних осіб, після чого звертались до Київради з заявами про оформлення права власності на землю. Завдяки змовникам у міській раді та адміністрації рішення ухвалювались без аукціонів.
👉 «Потрібні» підприємці отримували землю швидко й без перешкод. Ті ж, хто не був у схемі — стикалися з бюрократичними затягуваннями або вимушено звертались до учасників злочинної організації за «допомогою».
За сприяння у вирішенні «земельних питань» посадовці отримували неправомірну вигоду — готівку, нерухомість або політичну підтримку.
📌 Слідчі встановили, що керівник угруповання контролював призначення чиновників, розподіл бюджетних коштів і навіть кадрові чистки в апараті Київради та КМДА. Центр ухвалення рішень у земельній сфері фактично було перенесено з будівлі на Хрещатику до приватного офісу, де й «вирішувалися» справи з впливовими особами.
Для конспірації використовували спеціальні мобільні термінали, псевдоніми, контрспостереження, однак це не завадило детективам НАБУ зібрати докази.
За два роки діяльності злочинної організації, з власності територіальної громади Києва незаконно виведено земельні ділянки на суму 11,6 млн грн.
Однак правоохоронцям вдалося вчасно зупинити спроби заволодіння ще шістьма ділянками, вартість яких — понад 83,7 млн грн.
Крім того, задокументовано спробу тиску на приватне підприємство з метою змусити його згорнути законну діяльність та поступитись комерційною нерухомістю.
Також зафіксовано пропозицію хабара в розмірі 100 000 доларів США депутатці Київради за лобіювання інтересів злочинного угруповання.
10 фігурантів отримали підозри, 7 — затримані. Серед них:
колишній депутат Київради — керівник угруповання;
заступник голови КМДА;
голова та член земельної комісії Київради;
чинні депутати;
заступники директорів комунальних підприємств;
інші посадові особи.
Посади вказані на момент скоєння злочинів. Справу зареєстровано в ЄРДР ще у квітні 2023 року, а вже в лютому 2025 — вручені перші підозри.
Редакція нагадує: відповідно до частини першої статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою, доки її вину не буде доведено в суді.
Новину додано