Подія відбулася
Журналісти програми «Схеми» з’ясували, що високопосадовець СБУ Андрій Наумов, який очолює управління внутрішньої безпеки, фактично мешкає у квартирі в елітному ЖК Alter Ego на Печерську. Офіційно помешкання оформлене на його матір Ірину Наумову.
Квартира площею понад 100 м² була придбана у 2019 році за 1,19 млн грн. За оцінками експертів ринку, реальна вартість такого житла становила не менше 4,5–5,5 млн грн, отже — майже вчетверо дорожче.
«Фактична вартість такої нерухомості на той час — понад 4 мільйони гривень. Якщо її придбали за мільйон — це або подарунок, або інша схема», — зазначив експерт з нерухомості Анатолій Топал.
На користування квартирою вказує відеофіксація авто з номерами прикриття, яке регулярно зранку заїжджає у підземний паркінг ЖК та вирушає у бік головного офісу СБУ на вул. Володимирській. У салоні авто журналісти зафіксували самого Наумова.
Крім квартири в Києві, родина Наумова володіє маєтком у селищі Гребінки під Києвом. Офіційно оформлені три земельні ділянки площею 1,5 гектара та один будинок. Проте журналісти з дронів зафіксували на ділянці два новозбудованих будинки, які, ймовірно, використовуються родиною.
У Гребінках також живе цивільна дружина Наумова Анна Ревенко. У 2019 році вона придбала дві автівки — Volkswagen Crafter та Toyota RAV4, загальною вартістю понад 1,2 млн грн. При цьому за всі попередні роки, за даними податкової, її дохід склав лише близько 400 тис. грн.
«Формально вона ніде не працювала. Її ім’я фігурує в компаніях, пов’язаних із забудовниками та людьми з оточення Хорошковського», — повідомили журналісти.
Попри те, що посадовець користується елітною нерухомістю, ніде не фігурує її власником. Після призначення на посаду в СБУ його декларації стали засекреченими, відповідно до внутрішніх положень спецслужби.
«СБУ вирішила: навіть керівники не повинні подавати публічні декларації. Це — пряма загроза прозорості», — коментує юристка ЦПК Олена Щербан.
Журналісти направили запит до СБУ, але відповідь була короткою: «звертайтесь до пресслужби». Наумов також відмовився від коментарів, посилаючись на секретність своєї посади.
На думку правників, угода купівлі квартири може бути визнана неправомірним подарунком.
«Згідно з законом, чиновник не має права приймати подарунки вартістю понад 2100 грн. А тут ми бачимо різницю в 4 млн грн», — пояснив Сергій Миткалик, заступник голови Громадської ради при НАЗК.
Також експерти не виключають ухилення від податків, оскільки угоди з правами власності часто оформлюють за заниженими цінами.
Посадовець, відповідальний за внутрішню безпеку в СБУ, фактично користується майном класу «люкс», придбаним родичами за заниженими цінами, без жодного публічного декларування. При цьому СБУ не допускає контролю з боку суспільства, зберігаючи декларації своїх працівників у таємниці.
«Він має контролювати порядність інших, але сам живе в тіні. Саме тому потрібна реформа СБУ — з прозорістю та реальними механізмами доброчесності», — підсумовують журналісти.
Новину додано